Jak zkalibrovat vlhkoměr

vlhkomerVlhkoměr by měl být součástí každého funkčního humidoru. Jedná se o analogové či digitální zařízení, které umožňuje majiteli humidoru sledovat aktuální hodnotu vlhkosti v jeho interiéru. Digitální vlhkoměry jsou obvykle přesnější než analogové. Bez ohledu na to jaký vlhkoměr používáte je nutné udržovat vlhkost uvnitř humidoru mezi 68% a 72% aby bylo možné skladovat zde uložené vlhké doutníky dlouhodobě a uchovat tak jejich kvalitu. Aby bylo možné kontrolovat vlhkost s touto přesností je nutné každý vlhkoměr zkalibrovat.

Nejpoužívanější a nejpřesnější je tzv. slaná metoda.

1) Nasypte kuchyňskou sůl do misky a přidejte do ní pár kapek vody. Ne mnoho, jen tolik aby byla sůl provlhlá nikoliv promáčená.

2) Vložte misku s vlhkou solí do plastového sáčku i s vaším vlhkoměrem. Sáček poté neprodyšně uzavřete.

3) Přibližně po 6-ti hodinách zkontrolujte stav vlhkoměru, ale sáček nechte stále zavřený. Pokud ukazuje vlhkoměr hodnotu 75% můžete jej vyjmout a začít používat. V opačném případě je nutné jej na tuto hodnotu nastavit pomocí kalibračního šroubku, který by měl být na zadní straně vlhkoměru. Je nutné vlhkoměr zkalibrovat ihned poté co jej vyjmete ze sáčku jinak bude díky změně vlhkosti prostředí nastavení nepřesné.

V případě, že váš vlhkoměr nemá kalibrační šroubek, je nutné si pamatovat rozdíl skutečně naměřené hodnoty a té kterou naměřil váš vlhkoměr a svoje měření vždy touto hodnotou upravit. Pokud jste například při slané metodě naměřili hodnotu 80% měří váš vlhkoměr nepřesně o +5% tedy při každém dalším měření uvnitř humidoru je nutné odečítat 5%.

Doporučujeme kalibrovat váš vlhkoměr alespoň jednou ročně. Někdy je vhodné umístit do humidoru vlhkoměry dva a kontrolovat si naměřené hodnoty na obou. V případě, že se budou rozcházet, proveďte kalibraci.

V našem obchodu je možné zakoupit kvalitní digitální vlhkoměr Credo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.