Levné doutníky mohou být padělky!

levne-doutnikyHledáte kvalitní doutníky z Kuby? Pozor na padělky!

Kouříte vášnivě doutníky, nebo byste chtěli udělat radost svým blízkým či přátelům a koupit jim legendární Kubu? Pokud ano, dejte si pozor na podezřele levné kubánské doutníky. Takové doutníky jsou hojně nabízeny v inzerátech a bohužel i v některých internetových obchodech a i když je zmíněná „levná“ nabídka velmi lákavá zároveň se pod ní mnohdy skrývá pozadí prodeje padělků a nelegálního dovozu pochybných produktů. Takové doutníky „padělky“ se sice tváří jako originál, ale po bližším prozkoumání a posléze i pokouření poznáte, že jste nakoupili produkt jenž nemá s kubánskými doutníky věhlasných značek pranic společného. Z kouření těchto doutníků si spíše než požitek odnesete podivnou pachuť v ústech, mnohdy díky nekvalitnímu tabáku a špatnému balení doutník ani nedokouříte, ten se posléze stává spíše drahým než levným doutníkem. Pozorně tedy vybírejte mezi prodejci takové, kteří jsou na trhu delší dobu a jejichž nabídka je od prvního pohledu profesionální u takových obchodů odzkoušených trhem je riziko nákupu padělků minimální.

Jak poznám neoriginální doutníky?

Je více možností podle kterých lze rozpoznat, že doutník věhlasné značky, který měl být ubalen v tradiční továrně na Kubě je vlastně jen nekvalitní napodobenina. Jednou z nich jsou ochranné prvky na balení doutníků. Originál kubánské doutníky jsou opatřeny prstýnkem, na kterém je grafika vystouplá. Tedy například doutníky Cohiba které se padělají nejčastěji (zejména Siglo, Esplendidos, Robusto a další drahé značky) mají na prstýnku zlatým písmem vyobrazeno slovo „Cohiba“, které je plastické a vystouplé jako je vidět na obrázku.

doutníky cohiba

Vlevo je originál, vpravo padělek.

U neoriginálních doutníků lze rovněž pozorovat velké diference v jejich velikostech. Pokud si takové doutníky z jednoho balení položíte vedle sebe zjistíte, že jsou mezi nimi velké rozdíly ve velikostech i tloušťce. Oproti tomu originál doutníky z Kuby jsou stejně velké, jeden vedle druhého s minimálními odchylkami tvaru.

Další zásadní nedostatek doutníků, které se jen zdánlivě tváří jako Cohiba, Partagas atd. je jejich obsah. Pokud neoriginální doutníky otevřete respektive odstraníte krycí list obvykle se vám tabákové listy doslova vysypou v podobě drtě, to se u pravých Habanos nestane, protože u těch je výplň tvořená listy které jsou balené zkušeným baličem do zámotku. Takový doutník pak logicky dobře hoří a tvoří hustý, plný dým. Doutník s drtí spíše čpí a čadí.

Kde hledat pravé doutníky

Rozpoznat solidní prodejce není dnes vůbec snadné a obzvláště to platí u doutníků. Zkuste si namátkou prohledat inzertní stránky a podívejte se kolik obsahují nabídek na koupi podezřele levných doutníků. Běžně se jedná o drahé doutníky Cohiba, protože na nich takový prodejci nejvíce vydělají. Siglo, Robusto, Espledidos… takové perly a legendy které měli v rukou mnozí vysocí státníci a celebrity se bohužel někdy stávají terčem různých vykuků, kteří si jejich napodobeniny nechají mnohdy strojově (nikoliv ručně) vyrobit bůhvíkde a pak je prodávají za pár korun, ale přesto s ohromným ziskem.

Pokud chcete mít jistotu, že dostanete originál dejte si pozor na inzeráty. Rovněž pozor na podezřele levné internetové obchody. Jediným a výhradním vývozcem doutníků z Kuby je firma Habanos hledejte tedy prodejce kteří prodávají doutníky opatřené logem této firmy.

doutníky Habanos

Takto vypadá logo Habanos.

Vybírejte si také obchody, které nabízí doutníky mnoha značek a druhů. Obchody jejichž nabídka je profesionální a nechybí v ní i humidory a další příslušenství. Obchody, které doutníky jen slepě nenabízejí a neprodávají ale takové které mají u doutníků profesionální popis včetně specifikace velikosti, formátu doutníku jeho chuti a vůně. Mnozí profesionální a poctivý prodejci mají vedle internetového obchodu i různé magazíny a rádce ve kterých píší zajímavé články o doutnících. U takových můžete předpokládat určitou solidnost a záruku toho, že kupují doutníky legálně od výhradních dovozců opatřené originálními kolky a logy kubánských výrobců. Vřele doporučujeme internetový obchod doutniky-obchod.cz, který patří do rodiny profesionálních obchodů společně s obchody humidory.cz a humidory.sk.