Humidory – z jakých materiálů se vyrábí?

nice-color-in-spanish-cedarPro správnou funkci humidoru je nutné, aby byl vyroben z materiálu, jenž splňuje určitá kritéria. Je potřeba si uvědomit, že interiér humidoru je neustále vlhký a vlhkost rovněž prostupuje do stěn. Kvalitní humidory musí umět udržet stálou vlhkost a zároveň si zachovat funkční tvar a vzhled.

Levné doutníky mohou být padělky!

levne-doutnikyHledáte kvalitní doutníky z Kuby? Pozor na padělky!

Kouříte vášnivě doutníky, nebo byste chtěli udělat radost svým blízkým či přátelům a koupit jim legendární Kubu? Pokud ano, dejte si pozor na podezřele levné kubánské doutníky. Takové doutníky jsou hojně nabízeny v inzerátech a bohužel i v některých internetových obchodech a i když je zmíněná „levná“ nabídka velmi lákavá zároveň se pod ní mnohdy skrývá pozadí prodeje padělků a nelegálního dovozu pochybných produktů. Takové doutníky „padělky“ se sice tváří jako originál, ale po bližším prozkoumání a posléze i pokouření poznáte, že jste nakoupili produkt jenž nemá s kubánskými doutníky věhlasných značek pranic společného. Z kouření těchto doutníků si spíše než požitek odnesete podivnou pachuť v ústech, mnohdy díky nekvalitnímu tabáku a špatnému balení doutník ani nedokouříte, ten se posléze stává spíše drahým než levným doutníkem. Pozorně tedy vybírejte mezi prodejci takové, kteří jsou na trhu delší dobu a jejichž nabídka je od prvního pohledu profesionální u takových obchodů odzkoušených trhem je riziko nákupu padělků minimální.

Náplň doutníku

napln-doutnikuPoslední a nejdůležitější část každého doutníku je jeho náplň. Tabákové listy se při přípravě náplně varhánkovitě poskládají, potom mají doutníky uvnitř síť plnou průduchů, jimiž prostupuje kouř a vzduch při kouření. Při ručním balení je možné tabákové listy skládat do tohoto tvaru důkladněji a proto se takové ručně balené doutníky lepé kouří než doutníky balené strojově.

Vázací list doutníku

vazaci-listVázazí list tvoří nedílnou část každého doutníku. Jedná se o jakýsi vnitřní obal, který drží pohromadě náplň uvnitř doutníku. Vázací list je hrubší a silnější než krycí list, proto se sklízí z dolní části tabákové rostliny kde jsou listy silnější a pevnější.

Krycí list doutníku

kryci-listKaždý ručně balený doutník se skládá ze tří základních částí. Z krycího listu, vazacího listu a náplně. Všechny tyto části plní svoji specifickou funkci a svou kvalitou přímo ovlivňují kvalitu samotného doutníku. V tomto příspěvku a v následujících dvou si všechny části doutníku popíšeme.

Krycí list je vlastně takový obal doutníku. Je tou nejdůležitější částí určující jeho vzhled, vůni, tvar i chuť. Krycí list může údajně ovlivnit chuť u některých doutníku až o 60% a patří mezi nejdražší části doutníku.

Doutníky Cohiba – Tradice a špičková kvalita

cohiba-logoZnačka Cohiba patří právem k těm nejproslavenějším a nejznámějším na světě. Cohiba je značkou kvality, tradice a dokonalosti.

Historikové se již po několik staletí dohadují, co vlastně slovo Cohiba označovalo v jazyce indiánů za dob Kryštofa Kolumba. Někteří zastávali názor, že termín Cohiba byl používán pro dýmku, jiní naopak tvrdily, že se jej užívalo pro označení tabákové rostliny. Nyní je však zřejmé, že slovo označovalo smotek tabákových listů ve tvaru připomínajícím dnešní doutník.

Doutníky na Kubě – střípky z historie

kubanske-doutniky-historieKuba je právem nazývána „vlastí doutníků“, neboť se zde vyrábějí ty nejlepší a nejkvalitnější doutníky na světě. S pěstováním tabáku pro obchod se zde začalo už před začátkem 16. století. Jak vývoz tabáku do Španělska stoupal a pěstování tabáku se vyplácelo víc a víc, malí pěstitelé se neustále dostávali do konfliktů s velkými plantážníky. V 50. letech 19. století existovalo na ostrově kolem 10.000 tabákových plantáží a přes tisíc doutníkových dílen. Když se ale doutníky začaly vyrábět ve velkém, vytlačili větší pozemkový vlastníci malé rolníky z trhu a počet výroben se tak zúžil na 120. Doutníky se exportovaly především do USA a Španělska.

Humidory – k čemu slouží?

humidoryHumidory jsou speciální boxy na doutníky, ve kterých je udržována stálá vlhkost vzduchu 68% – 72% při pokojové teplotě. Humidor by měl obsahovat vlhkoměr a zvlhčovač který pomáhá udržovat požadovanou vlhkost.

Jak zkalibrovat vlhkoměr

vlhkomerVlhkoměr by měl být součástí každého funkčního humidoru. Jedná se o analogové či digitální zařízení, které umožňuje majiteli humidoru sledovat aktuální hodnotu vlhkosti v jeho interiéru. Digitální vlhkoměry jsou obvykle přesnější než analogové. Bez ohledu na to jaký vlhkoměr používáte je nutné udržovat vlhkost uvnitř humidoru mezi 68% a 72% aby bylo možné skladovat zde uložené vlhké doutníky dlouhodobě a uchovat tak jejich kvalitu. Aby bylo možné kontrolovat vlhkost s touto přesností je nutné každý vlhkoměr zkalibrovat.

Jak zapalovat doutníky

jak-zapalit-doutnikPokud již máte Váš doutník oříznutý můžete přejit k dalšímu úkonu, kterým je jeho zapálení. Pro tuto činnost je nejlepší použít klasické doutníkové zápalky, které jsou delší a déle hoří. V našem obchodě dostanete takové zápalky zdarma ke koupi kteréhokoliv z 25 kusového setu kubánských doutníků. Doutníky v žádném případě nenamáčejte do nějakých hořlavin či jiných chemikálií, rovněž nepoužívejte vonné svíčky.