Náplň doutníku

napln-doutnikuPoslední a nejdůležitější část každého doutníku je jeho náplň. Tabákové listy se při přípravě náplně varhánkovitě poskládají, potom mají doutníky uvnitř síť plnou průduchů, jimiž prostupuje kouř a vzduch při kouření. Při ručním balení je možné tabákové listy skládat do tohoto tvaru důkladněji a proto se takové ručně balené doutníky lepé kouří než doutníky balené strojově.

Pro náplň se používají tři typy tabákových listů. První zvané „Ligero“ jsou tmavé, výrazné chuti a vůně a jsou sbírány z vrchní části tabákové rostliny. Tato část se dává do středu náplně a dozrává nejdéle cca 2 roky. Další část, která obaluje „Ligero“ se nazývá „Seco“. Seco je sbíráno ze střední části tabákových rostlin, je světlejší, jemnější a dozrává cca 1,5 roku. Poslední část náplně se nazývá „Volado“ a tvoří jakýsi vnější obal ze spodní části tabákových listů. Tato část dobře hoří, je tužší a dozrává jen cca 9 měsíců.

To jakým způsobem a v jakém poměru těchto částí tabákových listů je náplň doutníku tvořena je jedna z nejdůležitějších věcí při výrobě doutníků. Umění výrobce spočívá právě v tom, že dokáže udržet jednotlivé proporce ve stálém poměru a zachovat tak unikání vůni a chuť svých doutníků.

One Response to Náplň doutníku

  1. Ondra napsal:

    Zajímavý a poučný článek. Díky za něj!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.