Humidory – z jakých materiálů se vyrábí?

nice-color-in-spanish-cedarPro správnou funkci humidoru je nutné, aby byl vyroben z materiálu, jenž splňuje určitá kritéria. Je potřeba si uvědomit, že interiér humidoru je neustále vlhký a vlhkost rovněž prostupuje do stěn. Kvalitní humidory musí umět udržet stálou vlhkost a zároveň si zachovat funkční tvar a vzhled.

Cedr je nejdůležitější pro interiér humidoru

Každý správný humidor musí mít interiér vyložen cedrem. Cedrové dřevo má několik důležitých vlastností. Jednak má vůni, která doutníkům dodává přírodní, dřevité tóny. Dále dřevo odpuzuje svojí voňavostí různé brouky a také pomáhá doutníkům vyzrát. Tou nejdůležitější vlastností je ale vysoká odolnost proti vlhkosti a schopnost vlhkost absorbovat a udržet. K výrobě humidorů se používají dva základní druhy cedru:

– Cedr španělský (Cedrela Odorata)
– Americký, nebo Kanadský cedr (zvaný též červený)

Nejlepší ale také nejdražší je cedr Španělský. Americký červený má příliš agresivní vůni, která někdy doslova čpí a přebíjí tak přirozenou vůni doutníků. Španělský cedr je také hůře dostupný, u nás je velmi obtížné jej zakoupit, často je prodáván pod svým latinským názvem Cedrela, nebo Cedrela Odorata. Z humidorů, které lze zakoupit u nás je možné doporučit humidory Marconi a Adorini. U obou je k vyložení interiéru použit španělský cedr. Humidory Marconi jsou poměrně drahé mnohdy s cenou nad 10.000Kč oproti tomu humidory Adorini, které splňují veškerá kritéria kvality, lze zakoupit za ceny více než poloviční.

Korpus humidoru

Neméně důležitý je i materiál ze kterého je vyroben korpus humidoru. Na první pohled by se mohlo zdát, že nejlepší a nejkvalitnější je použití masivního dřeva. U humidorů však dochází vlivem vysoké vlhkosti v interiéru k vnitřnímu pnutí a roztahování dřeva přičemž masivní dřevo je v tomto smyslu mnohem náchylnější nežli dřevo vrstvené. Většina výrobců proto používá MDF desky, nebo jiné vrstvené desky, které lépe odolávají vlhkosti. Z podobných materiálů se často vyrábí i dvířka kuchyňských linek.

Exteriér humidoru

Na humidor jsou kladeny i nároky na vzhled a design tak aby zapadl do interiéru a působil jako pěkný doplněn k nábytku. Proto je korpus humidoru z vnější strany opatřen různými povrchy ať už to jsou různé barevné dýhy, několika násobné lakování či jiné textury. Na trhu tak můžeme narazit mnohdy na zajímavé humidory různých oblých tvarů, humidory jednobarevné, žíhané, lesklé či matné. Velice zajímavé jsou bílé humidory, které se hodí prakticky do všech interiérů a působí elegantně a luxusně.

One Response to Humidory – z jakých materiálů se vyrábí?

  1. Jiří napsal:

    Kvalitní humidor je základ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.