Doutníky na Kubě – střípky z historie

kubanske-doutniky-historieKuba je právem nazývána „vlastí doutníků“, neboť se zde vyrábějí ty nejlepší a nejkvalitnější doutníky na světě. S pěstováním tabáku pro obchod se zde začalo už před začátkem 16. století. Jak vývoz tabáku do Španělska stoupal a pěstování tabáku se vyplácelo víc a víc, malí pěstitelé se neustále dostávali do konfliktů s velkými plantážníky. V 50. letech 19. století existovalo na ostrově kolem 10.000 tabákových plantáží a přes tisíc doutníkových dílen. Když se ale doutníky začaly vyrábět ve velkém, vytlačili větší pozemkový vlastníci malé rolníky z trhu a počet výroben se tak zúžil na 120. Doutníky se exportovaly především do USA a Španělska.

V druhé polovině 19. století se postupy při výrobě doutníků zdokonalují a doutníky se začínají rozlišovat podle tvaru a velikosti. Výrobci rovněž propagují svoji značku firemními prstýnky a krabicemi.

Ke konci 19. století se Kuba začala bouřit proti španělskému kolonialismu a rozpoutal se boj o nezávislost. Mnoho výrobců Kubu opustilo a doutníky začali vyrábět na Floridě či Jamajce. Po krátké španělsko-americké válce v roce 1898 se ostrov dostal pod vliv USA a doutníky se začaly opět vyvážet ve velkém. Vůdčí postavou puče v roce 1933 proti prezidentu Machadovi se stal poddůstojník Fulgencio Batista y Zalvidar. Batista se s stal prezidentem v letech 1940-1944 a byl znovu zvolen v roce 1954. Podruhé vládl jako diktátor až do roku 1959, kdy nad ním vojensky zvítězil Fidel Castro.

Kubánská revoluce a neustálé tahanice o moc způsobily v produkci doutníků změny v celonárodním měřítku. Doutníkový průmysl byl znárodněn a zmonopolizován státem pod jménem Cubatabaco. Po revoluci uprchla většina významných majitelů doutníkových výroben do ciziny a založili nové podniky v Dominikánské republice, na Floridě, v Hodurasu, na Kanárských ostrovech a v Mexiku. V roce 1961 přerušily USA s Kubou styky a v následujícím roce na ní uvalily obchodní embargo – doutníky havana už nesměly být do USA dováženy s výjimkou malých množství pro osobní potřebu.

Doutníkový průmysl, který na Kubě přežíval, prodělal v nedávných letech pestré osudy. V rámci pokusů o znovuoživení kubánského doutníkového průmyslu převzala nově založená marketingová agentura Habanos v polovině 90.let světový obchod s doutníky havana.

One Response to Doutníky na Kubě – střípky z historie

  1. Imp napsal:

    Poslední dobou dávám přednost spíše nekubánským.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.