kategorie

Výběr podle výrobce:

informace

doutníkový rádce

Doutníkový rádce

1. Jak dlouho vydrží vlhký doutník v dobré kondici mimo humidor?

Vlhký doutník je nutné uchovat ve vlhkém prostředí, ideálně v humidoru. Mimo něj brzy vysychá, může popraskat a ztrácí svoje přednosti. V závislosti na vlhkosti vnějšího prostředí, která se může pohybovat mezi 30% až 60%, doutník vysychá do 2-4 dnů.

2. Jaká je ideální vlhkost v humidoru?

Optimální vlhkost v humidoru pro skladování prémiových doutníků je 65% až 70% procent. Při nižší vlhkosti již doutník vysychá, při vyšší naopak může docházet k nepravidelnému hoření doutníku a vzniku nepříjemných plísní uvnitř humidoru.

3. Jak dlouho lze uchovat doutníky v originální dřevěné krabici mimo humidor?

Doutníky můžeme krátkou dobu uchovat i mimo humidor v jejich originální krabici. Je ale obtížné říci jak dlouho. To závisí na tom, jaká je vlhkost vnějšího prostředí a jak jsou doutníky zavlhčeny. Dá se předpokládat, že lze takto doutníky uchovat v dobré kondici 2 až 3 týdny.

4. Lze doporučit jaké doutníky jsou vhodné pro ženy?

U vlhkých doutníků se nerozlišuje zda jsou vhodné pro muže či ženy. Prémiové doutníky mohou kouřit ženy i muži bez rozdílu. Doporučujeme pro inspiraci například prohledat www.youtube.com na slovní frázi "cigar woman". Obecně se dá říci, že by ženám mohly vyhovovat spíše slabší doutníky menších rozměrů, není to ale pravidlem.

5. Našel jsem na půdě krabici starých doutníků, jakou mají cenu?

Dotaz se kterým se často setkáváme. Takové doutníky jsou obvykle bezcenné. Často vyschlé, napadené plísní, nebo popraskané. I kdyby byly takové doutníky v dobré kondici, není nám známo, že by se prodávaly za vysoké částky podobně jako víno, či jiné historické cennosti.

6. Vykupujete levné kubánské doutníky dovezené přímo z Kuby?

Nevykupujeme. Jednak nákupem takových nekolkovaných doutníků a jejich následným prodejem dochází ke krácení spotřební daně a dále víme, že 90% takových doutníků (často Cohiba Robustos, Cohiba Esplendidos...) jsou padělky. Buď vyrobené z odpadových surovin, nebo se jedná o doutníky, které neprošly schvalovacím procesem kvality.

7. Lze používat na zavlhčení humidoru obyčejnou vodu z kohoutku?

Nikoliv. Pro zavlhčování humidoru je nutné používat pouze destilovanou vodu bez příměsí chloru a dalších látek obsažených ve vodě z kohoutku. Tyto látky mohou doutníky znehodnotit a přispět ke vzniku plísní a nepříznivé mikroflory uvnitř humidoru.

8. Jsou u Vás zakoupené prémiové doutníky již připraveny ke kouření, nebo je nutné je ořezat?

Všechny prémiové doutníky mají neořezanou hlavu. Před kouřením je nutné doutník oříznout pomocí ořezávače.

9. Uvažuji o koupi humidoru, jak velký rozdíl je mezi levným a drahým humidorem co do kvality a funkčnosti?

Snažíme se nabízet jen humidory, které máme odzkoušené a víme, že dobře drží vlhkost a mají odpovídající funkčnost. Jiní prodejci toto vůbec neřeší a nabízejí humidory, které se prakticky nedají zavlhčit, a o kterých pořádně nic neví. Z tohoto pohledu vám můžeme doporučit i koupi levnějšího humidoru. Nicméně, na druhou stranu, kvalita dražších humidorů znatelná je. Lépe je zavlhčíte, lépe drží vlhkost, mají silnější korpus, stěny jsou opravdu z cedru (levné mají jen cedrovou dýhu), nebo mají cedrový rošt. Mají obvykle polymerové zvlhčovače a přesnější vlhkoměry. Prostě ten rozdíl ceny není o tom, že by byly nadhodnocené, ale o tom že k jejich výrobě bylo použito více materiálu, nebo větší množství extrémně drahého cedru, dražší příslušenství atd. Když potom ty dva humidory dáte vedle sebe najednou vidíte, že vlastně ten levný v konečném důsledku levný není. Je to prostě o ceně a o Vašich možnostech. Levný humidor z naší nabídky rozhodně nebude nefunkční, nebo špatný. Drahý bude kvalitní a poctivě zpracovaný.

10. Je možné u vás zakoupit i cigarety či viržínka?

Nikoliv, zaměřujeme se pouze na prodej prémiových, vlhkých doutníků.

11. Jaký je rozdíl mezi zvlhčovačem polymer crystal a krystal glass?

Crystal Glass je z jedné strany zcela uzavřený a obsahuje méně polymerových krystalů. Polymer Crystal je o něco účinnější produkt.

12. V humidoru se mi objevuje plíseň. Používám zvlhčovač z polymerových krystalů. Dá se to nějak ošetřit?

Nejspíše máte příliš vysokou vlhkost. Maximálně by se měla pohybovat do 75%, ne více. Doporučujeme humidor pečlivě vytřít (otřít plíseň) papírovým ubrouskem navlhčeným v destilované vodě. Do zvlhčovače dávejte také speciální tekutiny, které potlačují vznik plísní. Humidor občas otevřete (provětrejte). Vlhkost udržujte mezi 65-70% (75% je maximum). Polymerové zvlhčovače jsou poměrně silné, pokud máte menší humidor doporučuji spíše menší pěnový zvlhčovač. Humidor mějte spíše v chladnějším prostředí. Ne lednice, spíše nějaký kout... vyšší teplota podporuje vznik plísní. Nedávejte doutníky nad zvlhčovač.

13. Jak zavlhčit staré, přeschlé doutníky?

Jediná možnost je postupné zavlhčení doutníků. Ale i tak nemůžeme zaručit, že bude možné doutníky kouřit. Postupné zavlhčení musí probíhat od nižších hladin vlhkosti, dejme tomu od 60%, jinak doutníky prasknou nebo se začnou loupat.

14. Jsem naprostý laik, můžete doporučit jaké doutníky koupit?

Většina zákazníků, kteří nemají zkušenosti, u nás kupují kusovky a testují různé druhy a velikosti doutníků. Postupně tak přijdete na doutníky, které vám vyhovují. Zpočátku bychom doporučili spíše menší formáty velikostí Robusto, Corona atd. a kombinovat tmavé i světlé krycí listy. Doporučujeme zkusit všechny země, něco z Kuby, z Hondurasu, Nikaragui i Dominiky. Velikou oblibu mají poslední dobou nekubánské doutníky, na které máme od zákazníků kladné ohlasy.

15. Koupil jsem od Vás humidor a zajímalo by mně, jestli se má doutník před uložením do humidoru úplně vybalit z ochranné fólie. Stačí ke zvlhčování obyčejná destilovaná voda nebo je lepší lékařská?

Stačí destilovaná voda, ideálně kupujte v 5l kanystru v supermarketu. Co se týká ochranné fólie zde není snadné odpovědět. Doutník uložený v humidoru ve fólii je lépe chráněn proti plesnivění a lépe si udrží svoji vůni. Oproti tomu uložení doutníku v humidoru bez celofánu podporuje jeho staření a rovnoměrnější provlhčení. Nicméně, spíše bychom vám doporučili nechat doutníky v celofánu.

16. Jak se používá zvlhčovací pytlík HumiSave XXL?

Používá se jednoduše tak, že do něj vložíte doutníky a uzavřete. Vlhkost uvnitř by měla vydržet až 3 měsíce podle toho jak často budete sáček otevírat. Uvnitř sáčku je vlhký flís, membrána a stěny jsou dvojité. Toto zajišťuje, že vlhkost vydrží delší dobu. Sáček je koncipován tak, aby se vlhkost držela cca na 70%, což je pro skladování doutníků optimální hodnota.

zpět

Kouření zabíjí, přestaňte nyní
Jak přestat kouřit: www.koureni-zabiji.cz