kategorie

Výběr podle výrobce:

informace

doutníkový rádce

Jak uchovat doutník

Doutníky jako výjimečné kuřivo vyžadují správné skladování a uchování tak aby je bylo možné i po delší době udržet ve stavu vysoké kvality.

Přirozené prostředí

Doutníkové listy jsou pěstovány v oblastech Karibiku kde je prakticky stálá vlhkost vzduchu 70%. Doutníky jsou zde rovněž vyráběny a skladovány. Toto prostředí je optimální pro udržení jejich vlhkosti a dobrého stavu. Proto je nezbytné tyto podmínky simulovat i "doma" jinak hrozí vysušení a znehodnocení doutníků.

Zkouška vlhkosti

Abychom zjistili zda má náš doutník optimální vlhkost můžeme použít jednoduchý "ruční test". Doutník na jeho konci v místě kde jej zapalujeme uchopíme dvěma prsty a jemně zmáčkneme. Pokud se poté vrátí do původního stavu má optimální vlhkost. Doutník je suchý pokud je na stisk příliš tvrdý, šustí či se dokonce propadne. Doutník však může být i příliš vlhký a to v případě pokud je měkký, nevrací se a my jej snadno "promáčkneme". V takových případech bohužel došlo k nesprávnému skladování.

Používejte humidory

Nejlepší způsob jak uchovat doutník a zajistit mu tak optimální vlhkost a simulaci přirozeného prostředí je humidor. Jedná se o dřevěnou krabici, která je obvykle doplněná zvlhčovačem a vlhkoměrem. Interiér humidoru bývá nejčastěji tvořen cedrovým dřevem (španělský cedr), který udržuje stálou vlhkost a není náchylný k napadení škůdci dřeva. Humidory bávají rovněž krásně zdobené, lakované jsou vhodné jako zajímavý doplněk do bytu či domu. Doporučujeme zejména vysoce kvalitní humidory od výrobce Cuban Crafters, které nabízíme v našem obchodě.

Jak připravit humidor

Nový humidor je vhodné vyčistit případně vydezinfikovat. Použijte hadřík navlhčený v destilované či převařené vodě a pečlivě jím otřete celý interiér humidoru. Poté hadřík opět navlhčete a položte jej na kousek igelitu. Humidor nechte 24 hodin zavřený. Druhý den zkontrolujte vlhkost uvnitř humidoru, pokud se pohybuje na úrovni požadované hodnoty 70% můžete do něj zvlhčovač s navlhčenou houbičkou i svoje doutníky. V opačném případě je nutné celý postup opakovat.

Co do zvlhčovače

Zvlhčovač je malé pouzdro uložené uvnitř humidoru ve kterém je obvykle houbička či jiný savý materiál navlhčený v destilované (převařené) vodě. Vhodné je použít i speciální tekutinu, která pomáhá udržovat stálou vlhkost a má protiplísňové účinky. Některé z těchto tekutin nabízíme i našem obchodě.

Kalibrace vlhkoměru

Dalším doplňkem každého kvalitního humidoru je vlhkoměr, pomocí kterém můžete zjistit okamžitou vlhkost uvnitř. Některé vlhkoměry je však nutné zkalibrovat. Lze to provést jednoduše tak, že jej zabalíte do vlhkého hadříku a vložíte do igelitového sáčku. Cca po jedné hodině jej vyjměte a odečtěte hodnotu vlhkosti. Pokud nedosahuje přibližně 97% nastavte tuto hodnotu na vlhkoměru pomocí rektifikačního šroubku. Doporučujme rovněž kvalitní digitální vlhkoměr, který mimo jiné nabízíme v našem obchodě.

Jak "oživit" vysušený doutník

Pokud Vám doutník vyschne, nesprávně hoří a má nezvyklou chuť. Takový doutník je však možné ještě zachránit a "oživit". Vložte jej opatrně do humidoru ve kterém nastavte vlhkost na hodnotu přibližně 60%. Doutník uložte dále od zvlhčovače aby byl proces vlhnutí pomalejší a vydatnější. Asi po týdnu zvyšte vlhkost na 70% a poté nechte doutník v humidoru po dobu 3 týdnu. Pak by měl mít doutník opět požadovanou vlhkost a kvalitu.

zpět

Kouření zabíjí, přestaňte nyní
Jak přestat kouřit: www.koureni-zabiji.cz